Program Overview

Thursday, October 21
Overview Schedule

Welcome (10:30-10:50am ET; 9:30 CT; 8:30 MT; 7:30 PT)
Veronica House and Phyllis Ryder, Conference Co-Chairs

Workshops (11:00-12:30 ET; 10:00 CT; 9:00 MT; 8:00 PT)
7 concurrent sessions

Break (12:30-12:45 ET; 11:30 CT; 10:30 MT; 9:30 PT)

Lunchtime Awards Ceremony and Distinguished Scholar Roundtable    (12:45-2:15 ET; 11:45 CT; 10:45 MT; 9:45 PT)

  • Awards: Distinguished Engaged Scholar; Emerging Scholars; Outstanding Book; Outstanding College-Community Project
  • Distinguished Scholar Roundtable Discussion with Ellen Cushman, Elaine Richardson, and Steve Parks

Break (2:15-2:30 ET; 1:15 CT; 12:15 MT; 11:15 PT)

Session A Concurrent Panels (2:30-3:15 ET; 1:30 CT; 12:30 MT; 11:30 PT) 10 concurrent 45-minute panels

Break (3:15-3:30 ET; 2:15 CT; 1:15 MT; 12:15 PT)

Session B Concurrent Panels (3:30-4:15 ET; 2:30 CT; 1:30 MT; 12:30 PT)
10 concurrent 45-minute panels

Break (4:15-4:30 ET; 3:15 CT; 2:15 MT; 1:15 PT)

Facilitated Affinity Groups (Social Justice Issues)    (4:30-5:30 ET; 3:30 CT; 2:30 MT; 1:30 PT)

NETWORKING & DISRUPTION for COALITION BUILDING for everyone (5:30-6:30 ET; 4:30 CT; 3:30 MT; 2:30 PT)

(Emerging Scholars Gathering and discussion with Aja Martinez)

Break (6:30-7:00 ET; 5:30 CT; 4:30 MT; 3:30 PT)

KEYNOTE EVENT: Julian Clement Chase Award w/ Keynote Address by Brigette Rouson & Reading from Prize Winner Chase Kleber (7:00-8:30 ET; 6:00 CT; 5:00 MT; 4:00 PT)

Friday, October 22
Overview Schedule

Contemplative Practice (10:30-10:45am ET; 9:30 CT; 8:30 MT; 7:30 PT)    

Morning Announcements (10:45-10:55am ET; 9:45 CT; 8:45 MT; 7:45 PT)
Veronica House and Phyllis Ryder, Conference Co-Chairs 

Workshops (11:00-12:30 ET; 10:00 CT; 9:00 MT; 8:00 PT)
7 concurrent sessions

Break  (12:30-12:45 ET; 11:30 CT; 10:30 MT; 9:30 PT)

Lunchtime Event: Near the River Documentary Roundtable Discussion w/ Kari Fulton, Angela Mahecha, Ada Vilageliu-Diaz (12:45-2:00 ET; 11:45 CT; 10:45 MT; 9:45 PT)

Break (2:00-2:15 ET; 1:00 CT; 12:00 MT; 11:00 PT)

Session C Concurrent Panels (2:15-3:00 ET; 1:15 CT; 12:15 MT; 11:15 PT) 10 concurrent 45-minute panels

Break (3:00-3:15 ET; 2:00 CT; 1:00 MT; 12:00 PT)

Session D Concurrent Panels (3:15-4:00 ET; 2:15 CT; 1:15 MT; 12:15 PT) 10 concurrent 45-minute panels

Break (4:00-4:15 ET; 3:00 CT; 2:00 MT; 1:00 PT)

Facilitated Affinity Groups (Identity) (4:15-5:15 ET; 3:15 CT; 2:15 MT; 1:15 PT)

Break (5:15-5:30 ET; 4:15 CT; 3:15 MT; 2:15 PT)

Session E Concurrent Panels (5:30-6:30 ET; 4:30 CT; 3:30 MT; 2:30 PT)
10 concurrent 60-minute panels 

Break (6:30-7:00 ET; 5:30 CT; 4:30 MT; 3:30 PT)

KEYNOTE EVENT: Winona LaDuke (7:00-8:30 ET; 6:00 CT; 5:00 MT; 4:00 PT)

Saturday, October 23
Overview Schedule

Contemplative Practice w/ Kelly Concannon (10:30-10:45 ET; 9:30 CT; 8:30 MT; 7:30 PT)     

Morning Announcements (10:45-10:55 ET; 9:45 CT; 8:45 MT; 7:45 PT) Veronica House and Phyllis Ryder, Conference Co-Chairs  

DeepThink Tanks (11:00-12:45 ET; 10:00 CT; 9:00 MT; 8:00 PT)
Choose one: Environmental Justice; Decolonizing Philanthropy; Contemplative practice & writehealing

Break (12:45-1:00 ET; 11:45 CT; 10:45 MT; 9:45 PT)

Lunchtime Event: Soul Bags and Social Justice with Life Pieces to Masterpieces (1:00-2:00 ET; 12:00 CT; 11:00 MT; 10:00 PT)
Co-facilitated by Mary Brown and Maurice Kie

Break (2:00-2:15 ET; 1:00 CT; 12:00 MT; 11:00 PT)

Session F Concurrent Panels   (2:15-3:00; 1:15 CT; 12:15 MT; 11:15 PT)
10 concurrent 45-minute panels

Break (3:00-3:15 ET; 2:00 CT; 1:00 MT; 12:00 PT)

Session G Concurrent Panels (3:15-4:00 ET; 2:15 CT; 1:15 MT; 12:15 PT)
10 concurrent 45-minute panels

Break (4:00-4:15 ET; 3:00 CT; 2:00 MT; 1:00 PT)

DeepThink Tanks (4:15-6:15 ET; 3:15 CT; 2:15 MT; 1:15 PT)
Choose one: The Racial Realism of Narrative; Disability Justice; Spatializing Life, Liberty, and the Pursuit of Happiness

Closing Reflection (6:15-6:30 ET; 5:15 CT; 4:15 MT; 3:15 PT)

Scroll to Top